ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ Γ.Α.Σ.ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ, ΣΤΑ 10 χλμ. ΚΑΙ 5 χλμ.! ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ!!!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ –ΤΜΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ – 13/11/2016
Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 42,2χλμ - Αγώνας 5χλμ, Αγώνας 10χλμ.

Με απόλυτη επιτυχία τόσο από οργανωτικής πλευράς αφού συμμετείχαν...

50.000 δρομείς όσο και από πλευράς απόδοσης των αθλητών μας, διεξήχθη ο 34ος Μαραθώνιος δρόμος καθώς επίσης και τα 5 και 10χλμ.
 Η αρχή έγινε στις 07:45 το πρωί,  με την εκκίνηση των 5χλμ όπου ο ΓΑΣΧ συμμετείχε με τους μικρούς ηλικιακά αθλητές, που δείχνουν ότι  θα πρωταγωνιστήσουν στο μέλλον.  Συγκεκριμένα,  με τον Νικήτα Ασημομύτη να ξεχωρίζει αφού με την πολύ καλή επίδοση 20’25’’ τερμάτισε στην 4η θέση στην κατηγορία του. Ακολούθησε ο Λάμπρος Κωνσταντέλος με 23’11’’, ενώ στις γυναίκες η Φοίβη Φετζιάν σημείωσε 30’11’’, η Ελισάβετ Ισραελιάν 30’12’’, η Ιωάννα Καλλή 30’16’’, και η Έλενα Χρυσικού 30’18’’.

Στα 10χλμ (08.35) πολύ καλή εμφάνιση από τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες μας:
Ο Γρηγόρης Βουτσινάς, με την γνωστή του αγωνιστικότητα και πραγματικά αποφασισμένος για μια δυνατή επάνοδο μετά από τρία χρόνια, σημείωσε 33’59’’ και κατέλαβε την 15η θέση στην γενική κατάταξη ανδρών.
Ο Γιώργος Μούκας πετυχαίνοντας 34’19’’, κατέλαβε την 1η θέση  στην κατηγορία 15-18 ετών  και την 19η στην γενική, σημειώνοντας σημαντική βελτίωση κατά 1'30'' σε σχέση με την από την περσυνή του κούρσα.

Η Ιωάννα Δραμιτινού   βελτιωμένη κατά 2' σε σχέση με πέρυσι, πραγματοποίησε  πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας σημείωσε 41’33’’ και κατέλαβε την 16η θέση στην κατηγορία των γυναικών.
Ακολούθησαν  η Σταυρούλα Σπανούδη με 42’51’’ και με πολύ καλή παρουσία κατέκτησε την 19η θέση στην κατάταξη, η επίσης πάντα ιδιαίτερα αγωνιστική Κατερίνα Λυμπούση, με 43’02’’ βελτίωσε κατά 1'30'' την περυσινή της επίδοση, κατακτώντας την 20η θέση της γενικής.

Η Ρέα Θεοφιλίδου επάξια ακολουθεί τις "μεγάλες" και να κατεβάζει την επίδοση της κατά 3', κατακτώντας την 1η θέση στην κατηγορία 15-18 ετών  και την 24η στην γενική, ενώ η Δάφνη Μανδηλά που γυμνάζεται με την ομάδα μας, σημείωσε το πολύ αξιόλογο 45’28’’ αν και υπολείπεται σε προπονήσεις.
Στη συνέχεια είχαμε την ιδιαίτερα βελτιωμένη Μάρη Θεοφιλίδου που με 46’12’’ βελτιώνει κατά 2' την περυσινή της  επίδοση και τερματίζει στην 4η θέση της γενικής, καθώς και την Εύα Ματζώρου που σαφώς βελτιωμένη μπαίνει στα 10χλμ και σημειώνει επίδοση 1 02’ 06’’.

Στον Μαραθώνιο δρόμο που ήταν και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τους αθλητές και τα σωματεία (142 άνδρες και 50 γυναίκες), οι αθλητές και οι αθλήτριες μας  σχεδόν όλοι σημείωσαν τις  καλύτερες ατομικές επιδόσεις τους σε έναν αγώνα που οι δυσκολίες είναι πραγματικά πάρα πολλές και απρόσμενες.
Ο Ευτύχιος Μεσολωράς,...πρώτη εμφάνιση στον αγώνα με περίσσια τόλμη και αγωνιστικότητα σημείωσε 3 06’41’’ και κατέλαβε την 52η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα,
ο Άγγελος Ζήσης με πολύ καλή εμφάνιση και εμπειρία στο αγώνισμα, σημείωσε 3 10’ 41’’ και κατέλαβε την 60η θέση,
ο Μιχάλης Περράκης παρουσιάστηκε βελτιωμένος κατά 25'! και σημείωσε 3 10’ 45’’, καταλαμβάνοντας την  61η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα,
ο Θάνος Γκοτσόπουλος σημείωσε 4 15’ 27’’ χωρίς μάλιστα να έχει προπονήσεις λόγω φόρτου εργασίας και σπουδών, τόλμησε την συμμετοχή του και τερμάτισε.
Στις γυναίκες πολύ καλή εμφάνισε πραγματοποίησε
η Ευαγγελία Δελή,  που επανεμφανίστηκε μετά από 2 χρόνια σημειώνοντας 3 45’ 18’’ και τερμάτισε στην 27η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε
η  Τερέζα Βάγγερ  σημείωσε 4 04’ 25’’, και
η Ειρήνη Τηνιακού  με 4 10’ 27’’ βελτίωσε την επίδοση της.
Στον αγώνα έτρεξε για πρώτη φορά και η Ειρήνη Κυδωνάκη, που παρόλο που δεν είχε πολλές προπονήσεις και αντίστοιχες αγωνιστικές εμπειρίες, τερματίζοντας σε 4 50’ 10’’,  και δείχνοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο.
Στους αγώνες συμμετείχαν και οι Κώστας Κυνηγαλάκης,  Σάββας  Δημητριάδης, Γιάννης Ιωάννου, Νεκτάριος Κονδύλης, Μενέλαος Κόκκινος, τόσο για την συμμετοχή όσο και για βοήθεια προς τους συναθλητές τους.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους και όλες για την προσπάθεια, την παρουσία, και τα αποτελέσματα και σίγουρα το μέλλον είναι μπροστά...

Πολλά συγχαρητήρια και στον άξιο προπονητή μας Σίμο Μπαρδή.