Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ-ΜΟΝΑΔΙΚΟ! ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ" ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ: 58-59!

Ο Χολαργός βρέθηκε από την... κόλαση του -17 στον παράδεισο της...

"άλωσης" του Αλεξάνδρειου, καθώς έκανε την ολική επαναφορά και νίκησε με 59-58 τον Άρη έχοντας για οδηγούς το δίδυμο των Λοβ και Αγκμπελέσε.
Ζερμειν Λοβ και Ντάνι Αγκμπελέσε πήραν  από το χέρι τον Χολαργό και τον οδήγησαν στην εκτός έδρας νίκη με 59-58 επί του Άρη, ο οποίος είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Γιάννη Καστρίτη. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρέθηκε ακόμα και στο -17 (31-14, 14'), αλλά έκανε το comeback και πήρε τη νίκη. Ο Χολαργός ανέβηκε στο 5-5 στην κατάταξη της Basket League, ενώ οι κίτρινοι μετά την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους υποχώρησαν στο 2-8

Ο MVP

Ο Ζερμέιν Λοβ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Ντάνι Αγκμπελέσε (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα ήταν οι κορυφαίοι του Χολαργού, ενώ από δική τους συνεργασία στο 39:57 διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 τρίποντα , ενώ την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 6/23 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά (8-6), πάτησαν το... γκάζι κι επέβαλλαν τους κανόνες του. Η ομάδα Γιάννη Καστρίτη έβγαζε πολλή ενέργεια στο παρκέ, έβρισκε εύκολα τις λύσεις στην άμυνα του Χολαργού κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (22-10).Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη της δεύτερης περιόδου, ενώ στο 14΄ προηγήθηκαν με 17 πόντους (31-14). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, όμως, βελτιώνοντας την άμυνά της κράτησε στο τελευταίο 1,5 λεπτό τους αντιπάλους της στο... μηδές και με τρίποντο του Λοβ μείωσε σε 36-27 (20').  Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη  φορά μετά το 8' (17-10) που η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι βασιζόμενοι στην άμυνά τους συνέχισαν να "ροκανίζουν" την διαφορά. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ως τα μισά της περιόδου μετρούσαν επτά λεπτά χωρίς να έχουν σημειώσει καλάθι. Ο Χολαργός μάλιστα στο 28:30 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γιάνκοβιτς (41-42)μ ενώ ο Μπελ με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 44-42, το οποίο ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν στο -5 (50-45), δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Ο Χολαργός μάλιστα με τους Σπυριδωνίδη και Φιτζπάτρικ πήρε το προβάδισμα (54-55) στο 28:30. Ο Φλιώνης έγραψε το 56-55, αλλά ο Λοβ αφού υπέπεσε σε λάθος, έκλεψε την μπάλα και με λει απ έκανε το 56-57 (39:26). Ο Μποχωρίδης είχε 2/2 βολές, αλλά ο Αγκμπελέσε έπειτα ασίστ του Λοβ έκανε το 58-59 στο 39:57. Ο Γιάννης Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Άρης βρήκε τελικά τρίποντο με τον Βεργίνη, ο οποίος, όμως, αστόχησε και ο Χολαργός πήρε τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Αλεξάνδρειο δεν γέμισε, αλλά το... ποτήρι ήταν περισσότερο μισογεμάτο από μισοάδειο. Οι φίλοι του Άρη στάθηκαν δυναμικά στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας, ενώ στο 28:30 υπήρξε ένταση στην κερκίδα πίσω από τον πάγκο του Χολαργού, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα. Μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρχαν αποδοκιμασίες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Μαγκλογιάννης-Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 4 (4 ασίστ), ΜακΓκί 10 (6 ριμπάουντ), Μπελ 14 (2), Χάρις, Σλαφτσάκης 8 (1), Βεργίνης 8 (2), Τζόους 4, Νταλό 2, Κάιζερ 3.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Κώττας 2, Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) Τάλτον 7 (2), Χόκινς 7 (1), Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Σκουλίδας 3 (1), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 10 (8 ριμπαουντ, 3 κοψίματα), Λοβ 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ),

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/32 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 21-13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού:  14/30 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 10/13 βολές, 23-5 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League θα αντιμετωπίσει στην Χαλκίδα την Κύμη (29/12, 18:800)(, ενώ ο Χολαργός θα φιλοξενήσει το Λαύριο (29/12, 15:45).

sport24.gr/, Photo credits: Eurokinissi, τίτλος: δικός μας