Παρασκευή 10 Μαΐου 2013

ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΦΑΪΝΑΛ ΦΟΡ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!

osfp

ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!
Μετά από εκπληκτική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με 69-52 και θα υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης την Κυριακή (12/5, 22:00) στον τελικό της Euroleague. Υποδειγματική η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Μπαρτζώκα, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του και έφτασε σε μία εύκολη πρόκριση στον τελικό, για έκτη φορά στην ιστορία της.
Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα τον ημιτελικό και με τους Γουίμς και Κριάπα να... εκτελούν από τα 6,75μ., πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4, 2'). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός... ξύπνησε και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη έτρεξε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 10-8, στο 4'.
thrilos-basket
Με τους Γουίμς (2/2 τρ.) και Ερτσεγκ, οι ρώσοι έκαναν σερί 5-0 και πήραν κεφάλι με 15-12 στο 6', ωστόσο οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στην συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου.
Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και πόντους των Σπανούλη, Λο, Περπέρογλου, Χάινς και Σλούκα, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).
Η πολύ καλή εμφάνιση της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μεσίνα δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις στην υποδειγματική άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος με τους Χάινς, Αντιτς και Λο αύξησε την διαφορά του στο +12 (35-23, 14').
Παρά τις προσπάθειες της ρωσικής ομάδας, ο Ολυμπιακός διατηρούσε -μέσα από την άμυνα του- τον έλεγχο του ρυθμού και με καλάθι και βολή του Σερμαντίνι, αύξησε την διαφορά του στο +13 (38-25), στο 16'.
Κακό ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τους ερυθρόλευκους να κρατούν χωρίς προβλήματα το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-28).
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού -σε άμυνα και επίθεση- στο τρίτο δεκάλεπτο. Κρατώντας το μηδέν στην άμυνα, η ομάδα του Μπαρτζώκα, με τους Σπανούλη και Παπανικολάου, έκανε σερί 5-0 και εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +17 (45-28), στο 23'.
Σε εκείνο το σημείο, η ΤΣΣΚΑ έσφιξε την άμυνα της και με βολές των Γουίμς και Καούν, έκανε σερί 6-0 και μείωσε στους 11 (34-45), αλλά ο Χάινς, με μακρινό δίποντο, έδωσε... αέρα 13 στην ομάδα του Πειραιά (47-34), στο 26'.
Με βολές του Κριάπα, η ρωσική ομάδα μείωσε σε 36-47, αλλά ο Ολυμπιακός, με τους Χάινς και Αντιτς, έκανε σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, ξεφεύγοντας με 17 (53-36, 30').
Με την ψυχολογία στα ύψη, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με τους Περπέρογλου και Χάινς, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με 4-0, εκτοξεύοντας την διαφορά του στο +21 (57-36), στο 32', βάζοντας παράλληλα γερές βάσεις για την πρόκριση στον τελικό.
Με τους Βοροντσέβιτς, Τζάκσον και Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 11-5 και μείωσε στους 15 (47-62) στο 35', αλλά μέχρι εκεί...
Ο Ολυμπιακός διατήρησε εύκολα την διαφορά του μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 69-52 και προκρίθηκε στον τελικό της Euroleague, για έκτη φορά στην ιστορία του.
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 11-16, 8-13, 16-16.