Σάββατο 14 Ιουλίου 2012

ΙΣΤΟΡΙΑ-RETRΟ ΓΙΑ ΤΟΝ Ο.Φ.ΧΟΛΑΡΓΟΥ!

Το θερμό καλοκαίρι του Ο.Φ. Χολαργού

γράφει ο Νίκος Νικολαϊδης
Την αγωνιστική περίοδο 1977-78, ο Ο.Φ. Χολαργού μετείχε στο Β΄ όμιλο της Α΄ Κατηγορίας Αθηνών αντιμετωπίζοντας αρκετά αγωνιστικά προβλήματα, τα οποία δεν του επέτρεψαν να πλασαριστεί στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας, όπως είχε γίνει την προηγούμενη διετία. Αντίθετα μάλιστα, κινδύνεψε άμεσα με υποβιβασμό και μόλις την τελευταία αγωνιστική, στις 5 Ιουνίου 1978, επικρατώντας στην έδρα του με σκορ 4-2 της Αγίας Ελεούσας (από τέρματα των Κατσώνη-Βασιλάκη-Ευσταθίου και Ρούσσου, όλα στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 4-0), πέτυχε να ισοβαθμήσει στη 16η θέση με άλλες τρεις ομάδες.
Ακολούθησαν αγώνες κατάταξης μεταξύ των τεσσάρων σωματείων, οι οποίοι διεξήχθησαν εν είδη «μίνι» πρωταθλήματος, την Κυριακή 11 Ιουνίου (η 1η αγωνιστική), την Τετάρτη 14 Ιουνίου (η 2η αγωνιστική) και την Κυριακή 18 Ιουνίου (η 3η αγωνιστική).
Η ομάδα της πόλης μας, έχοντας τότε προπονητή τον Ι. Παπαδάτο ξεκίνησε νικηφόρα, επικρατώντας στο ουδέτερο γήπεδο του «Ζηρίνειου»  (στην Κηφισιά) με σκορ 2-1 του Α.Ο. Κουκουβαούνων. Τα γκολ του Χολαργού είχαν σκοράρει ο Ρούσσος στο 15ο λεπτό από κόρνερ του Πετρίδη (1-0)  και ο Βασιλάκης με κεφαλιά στο 62ο λεπτό, από κόρνερ του Ρούσσου (το νικητήριο, 2-1).
Τρεις ημέρες μετά, αυτή τη φορά στο γήπεδο Ταύρου, ο Χολαργός αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) με τον Α.Σ. Σουρμένων και την τρίτη αγωνιστική έφερε ισοπαλία και με τον Ηρακλή Περιστερίου (1-1) στη Νέα Ιωνία. Το πολύτιμο γκολ με το οποίο ο Χολαργός προηγήθηκε στο παιχνίδι, είχε σημειώσει ο Καλογιαννακός στο 23ο λεπτό με σουτ από 30 μέτρα.
Ο Α.Ο. Κουκουβαούνων ήταν ο χαμένος του τουρνουά, αφού απέτυχε να αποσπάσει έστω ένα βαθμό, ενώ ο Χολαργός, τα Σούρμενα και ο Ηρακλής Π. ισοβάθμησαν με 4 βαθμούς ο καθένας.
Για την ομάδα της πόλης μας είχαν αγωνισθεί οι ποδοσφαιριστές: Β. Πατρινός, Ξυράφης, Τρίγκας, Δ. και Β. Κρούσης, Κατσώνης, Βασιλάκης, Μουρτζής, Ρούσσος, Πετρίδης, Ευσταθίου, Ζαχαρίας, Ανδρούδης, Δ. Μωραΐτης, Μαρτίνης, Ιωάννου, Καλογιαννακός και Νίκου.