Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ! 8ος Ο ΜΕΡΡΟΥΣΗΣ!

Μερούσης ο πρώτος Έλληνας - Γιορτή αθλητισμού στο κέντρο της Αθήνας, κλειστοί οι δρόμοι

Ο Κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λουμπουάν ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον...

15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας. Το προσωπικό του ρεκόρ είναι 2.08.12.

Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης (8ος στη συνολική κατάταξη) με χρόνο 2 ώρες, 24 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα. Νωρίτερα ολοκληρώθηκαν οι κούρσες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Λίγο πριν τον τερματισμό του Αυθεντικού Μαραθωνίου, στο Καλλιμάρμαρο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, παρουσία των ελλήνων ολυμπιονικών του Ρίο, Λευτέρη Πετρούνια, Σπύρου Γιανιώτα και Άννας Κορακάκη.

Επίσης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης γνωστοποιήθηκε πως ο Ρον Χιλ δώρισε στον ΣΕΓΑΣ το κύπελλο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 1969 στην Αθήνα!

Φέτος ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας είχε συμμετοχή 50.000 αθλητών από 105 χώρες σε όλες τις διαδρομές, αριθμό που αποτελεί ρεκόρ. Για το 2016 ο Μαραθώνιος είναι αφιερωμένος στο Βαλκανιονίκη και αγωνιστή υπέρ της ειρήνης Γρηγόρη Λαμπράκη και συμπίπτει με τη συμπλήρωση 120 χρόνων από την πρώτη σύγχρονη διοργάνωση Μαραθωνίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 1896, αλλά και την συμπλήρωση 70 χρόνων από το 1946, τη χρονιά που ο κορυφαίος Έλληνας δρομέας Στέλιος Κυριακίδης νίκησε στον Μαραθώνιο της Βοστώνης.

Λόγω της μεγάλης συμμετοχής ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει και δεύτερο - απογευματινό - αγώνα για όσους διανύσουν τα 5 χιλιόμετρα.

Οι νικητές των 5 χλμ.

O Χρήστος Καλλίας κέρδισε για 2η συνεχή χρονιά στον πρωινό αγώνα δρόμου 5 χλμ., στο πλαίσιο του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Καλλίας τερμάτισε σε 14.49 που είναι νέο ρεκόρ αγώνα, με δεύτερο τον Ιταλία Κούνεο Αντέμε και τρίτο τον Κώστα Νακόπουλο. Στα 5 χλμ. γυναικών πρώτευσε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 17.10, με δεύτερη την Ελένη Φιλάνδρα και τρίτη την Ανθή Κυριακοπούλου.

Οι 8 πρώτοι:

1.Χρήστος Καλλίας 14.49, 2.Κούνεο Αντέμε (Ιταλία) 15.08, 3.Κώστας Νακόπουλος 15.13, 4.Νίκος Φράγκος 15.19, 5.Χρήστος Παπούλιας 15.22, 6.Κώστας Γαλανόπουλος 15.26, 7.Ανδρέας Δημητράκης 15.43, 8.Θανάσης Καλόκας 16.11.

Οι 8 πρώτες:

1.Ελευθερία Πετρουλάκη 17.10, 2.Ελένη Φιλάνδρα 17.45, 3.Ανθή Κυριακοπούλου 18.14, 4.Ζωή Ανδρικοπούλου 18.31, 5.Βασιλική Λίβα 18.36, 6.Ιφιγένεια Κασκανιώτη 19.28, 7.Κατερίνα Δόβρου 19.35, 8.Παρασκευή Θρασυβούλου 19.35.

Η εκκίνηση των αγώνων δρόμου 5.000 και 10.000 μέτρων έγινε στη Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας , στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη, με κατεύθυνση προς το Σύνταγμα.